YQ1261500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for YQ1261500000G is not available
YQ1261500000G
DigiKey Part Number
YQ1261500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YQ1261500000G
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
6
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V