Image for TJ1971870000G is not available
TJ1971870000G
DigiKey Part Number
TJ1971870000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1971870000G
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS 5MM
Detailed Description
19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Color
Gray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
19
Positions Per Level
19
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Contact Material
Copper
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
20 A