Image for TJ1971070000G is not available
TJ1971070000G
DigiKey Part Number
TJ1971070000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1971070000G
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
19
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
19
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
20 A