Image for TJ1111820000G is not available
TJ1111820000G
DigiKey Part Number
TJ1111820000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1111820000G
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Part Status
Active
Color
Gray
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
11
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
11
Features
Mating Flange
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Screw Size
M2
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Thermoplastic
Current - IEC
10.5A
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Voltage - IEC
300 V