Image for OQ2375500000G is not available
OQ2375500000G
DigiKey Part Number
OQ2375500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ2375500000G
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
23
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
23
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)