Image for KI1850520000G is not available
KI1850520000G
DigiKey Part Number
KI1850520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KI1850520000G
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug Housing for Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Termination Style
Crimp
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Current - UL
10 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-2.5mm²
Type
Plug Housing for Female Sockets
Color
Green
Number of Positions
18
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
18
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.394" (10.00mm)