Image for HW1670830000G is not available
HW1670830000G
DigiKey Part Number
HW1670830000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1670830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Color
Gray
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
16
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
9-10mm
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.591" (15.00mm)