HW1050520000G
DigiKey Part Number
609-4566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1050520000G
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic Resin
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
10 A