S500DZ-14-18PN
DigiKey Part Number
1178-S500DZ-14-18PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S500DZ-14-18PN
Description
WALL MOUNT RECEPTACLE
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Orientation
N (Normal)
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Black Zinc Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Black
Number of Positions
18
Shielding
Shell Size - Insert
14-18
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
1000VAC, 1300VDC