HDB-M4-060M226X
DigiKey Part Number
1178-HDB-M4-060M226X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-M4-060M226X
Description
MOTHER BOARD 60POS
Customer Reference
Detailed Description
60 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole Black High Density (HDC, HDI, HPC)
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Number of Columns
10
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Jackscrew
Connector Usage
Backplane, Motherboard
Contact Finish
Tin-Lead
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Connector Style
High Density (HDC, HDI, HPC)
Color
Black
Number of Positions
60
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.070" (1.78mm)