BFY-1414-15P1D
DigiKey Part Number
1178-BFY-1414-15P1D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFY-1414-15P1D
Description
CONN RCPT MALE 15P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Stainless Steel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
15
Features
Hermetically Sealed
Qualification
MIL-DTL-83723 Series III
Shielding
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC