AZ8521PS-12TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Image for AZ8521PS-12TR is not available
AZ8521PS-12TR
DigiKey Part Number
3385-AZ8521PS-12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8521PS-12TR
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
American Zettler
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
3 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CUR, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
8.3 mA