UTS150N-FTU-150A-3P-LL-UL
UTS150N-FTU-150A-3P-LL-UL
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
UTS150N-FTU-150A-3P-LL-UL
DigiKey Part Number
288-1550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS150N-FTU-150A-3P-LL-UL
Description
CIR BRK THERM 150A 600VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 150A 600 V AC 600 V DC Lever Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
150A
Manufacturer
American Electrical Inc.
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
600 V