ALEV100-EN
DigiKey Part Number
2040-ALEV100-EN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV100-EN
Description
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
33 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
122 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
392Ohms
Switching Voltage
1000VDC - Max