AEVTS400-C
DigiKey Part Number
2040-AEVTS400-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEVTS400-C
Description
DC CONTACTOR 400A 24VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 400 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Switching Voltage
1800VDC - Max
Series
Termination Style
Stud, Connector
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC