56.OW69.1200N
DigiKey Part Number
1920-1106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56.OW69.1200N
Description
RELAY SAFETY DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Features
Sealed - Fully
Manufacturer
Altech Corporation
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
15 ms
Part Status
Active
Release Time
12 ms
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Coil Current
57 mA
Contact Rating (Current)
8 A
Coil Resistance
210 Ohms
Switching Voltage
400VAC, 250VDC - Max