AOB20S60L
DigiKey Part Number
785-1247-2-ND - Tape & Reel (TR)
785-1247-1-ND - Cut Tape (CT)
785-1247-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOB20S60L
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Tc) 266W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1038 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
266W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
199mOhm @ 10A, 10V