CT433-HSWF20MR
DigiKey Part Number
620-CT433-HSWF20MRTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-CT433-HSWF20MRCT-ND - Cut Tape (CT)
620-CT433-HSWF20MRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT433-HSWF20MR
Description
CURRENT SENSOR MR 20A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Magnetoresistive Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
300ns
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
9mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
50mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 1MHz