ACS37100LMATR-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS37100LMATR-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37100LMATR-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37100LMATR-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37100LMATR-050B3
Description
AEC-Q100 GRADE 0, 10MHZ, 50A, 3.
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Mfr
Response Time
50ns (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Sensitivity
26.4mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
DC ~ 10MHz
Supplier Device Package
16-SOIC
Accuracy
±2%