ACS37030LMYATR-020B3
DigiKey Part Number
620-ACS37030LMYATR-020B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37030LMYATR-020B3
Description
CURRENT SENSOR HE 20A 6-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 6 leads
Category
Accuracy
±2%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
40ns
Current - Supply (Max)
30mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Bidirectional
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
66mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 6 leads
Frequency
DC ~ 5MHz