TX22-M010S-16.368-X-M
DigiKey Part Number
3997-TX22-M010S-16.368-X-MTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-TX22-M010S-16.368-X-MCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-TX22-M010S-16.368-X-MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX22-M010S-16.368-X-M
Description
TCXO 16.368MHZ CLPSNW SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.368 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.68V ~ 3.63V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX22-M010S-16.368-X-M Models
Category
Voltage - Supply
1.68V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±1ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)