RM352-011-321-5500 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-RM352-011-321-5500-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RM352-011-321-5500 |
Description | RM352-011-321-5500 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.075" (1.91mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm) |
Packaging Bulk | Contact Length - Post 0.140" (3.56mm) |
Part Status Active | Insulation Height 0.275" (6.99mm) |
Connector Type | Contact Shape Circular |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Mating Gold |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Contact Material Beryllium Copper |
Number of Rows 3 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Row Spacing - Mating | Features Mating Guide, Mounting Flange |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style | Current Rating (Amps) 3A |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 750V |