ATS060060016-MF-16O
DigiKey Part Number
684-ATS060060016-MF-16O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS060060016-MF-16O
Description
MAXIFLOW HEATSINK 60X60X16MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum Top Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATS060060016-MF-16O Models
Category
Shape
Square, Angled Fins
Mfr
Length
2.362" (60.00mm)
Series
Width
2.362" (60.00mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.96°C/W @ 200 LFM