AT25SF161-SSHD-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 9 131
Datasheet
Direct
In Stock: 12 705
Datasheet
Similar
Similar
Winbond Electronics
FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
AT25SF161-SSHD-T
DigiKey Part Number
1265-1230-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT25SF161-SSHD-T
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT25SF161-SSHD-T Models
Clock Frequency
104 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5µs, 5ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)