P8-10-49-3-ST
DigiKey Part Number
2495-P8-10-49-3-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P8-10-49-3-ST
Description
STEPPER MTR HYB LINEAR ACT 3.9V
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Stepper, Bipolar 0.394" (10.00mm) Ball Screw Includes Controller 3VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Voltage - Rated
3VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Retail Package
Features
Includes Controller
Part Status
Active
Gear Reduction Ratio
49
Type
Linear Actuator
Termination Style
Wire Leads
Motor Type
Stepper, Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Stroke Length
0.394" (10.00mm)