A24MT210
DigiKey Part Number
5006-A24MT210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24MT210
Description
AC/DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 105 ~ 125 VAC Input
Category
Voltage - Output 1
24V
Mfr
Current - Output 1
2.1 A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.59" L x 5.12" W x 3.44" H (167.4mm x 130.0mm x 87.4mm)
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC