12AB40-24
DigiKey Part Number
5006-12AB40-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12AB40-24
Description
AC/DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 24VAC Input
Category
Current - Output 1
400 mA
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.53" L x 2.53" W x 1.24" H (89.7mm x 64.3mm x 31.5mm)
Voltage - Input
24VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
12V