ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-T
DigiKey Part Number
535-ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-T
Description
OSC XO 40.000MHZ 3.3V CMOS SMD
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ASAAIG-40.000MHZ-K-C-S-T Models
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Current - Supply (Max)
10mA
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Supply
3.3V