ADCR-S03R0SA105MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S03R0SA105MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S03R0SA105MB
Description
CAPACITOR 1F 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 350mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C