ADCM-S05R5SA505RB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA505RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA505RB
Description
CAPACITOR 5F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 160mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.602" (15.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.807" L x 0.413" W (20.50mm x 10.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C