ADCH-S05R5SA224WB
DigiKey Part Number
535-ADCH-S05R5SA224WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCH-S05R5SA224WB
Description
CAPACITOR 0.22F 5.5V TH
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 40Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.413" (10.50mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +100%
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C