ADCC-S05R5SA473WB
DigiKey Part Number
535-ADCC-S05R5SA473WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC-S05R5SA473WB
Description
CAPACITOR 0.047F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 120Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120Ohm @ 1kHz
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
47 mF
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
-20%, +100%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C