ABS09-32.768KHZ-7-T
DigiKey Part Number
535-9540-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-9540-1-ND - Cut Tape (CT)
535-9540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS09-32.768KHZ-7-T
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 7PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 7pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABS09-32.768KHZ-7-T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (4.1x1.5)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.059" W (4.10mm x 1.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Load Capacitance
7pF