AB26T-32.768KHZ-6-B
DigiKey Part Number
535-AB26T-32.768KHZ-6-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB26T-32.768KHZ-6-B
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 35 kOhms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AB26T-32.768KHZ-6-B Models
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)