S-19255A33A-M5T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-19255A33A-M5T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-19255A33A-M5T1U4CT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-19255A33A-M5T1U4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19255A33A-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
89 µA
Series
PSRR
80dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 200mA