S-13R1B19-I4T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-4A
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-13R1B19-I4T1U3
DigiKey Part Number
S-13R1B19-I4T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13R1B19-I4T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA SNT-4A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
9 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Supplier Device Package
SNT-4A
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 100mA