S-1213B33H-V5T2U7
DigiKey Part Number
1662-S-1213B33H-V5T2U7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-1213B33H-V5T2U7CT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-1213B33H-V5T2U7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1213B33H-V5T2U7
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA TO252-5S
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-5S
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S-1213B33H-V5T2U7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
9.8 µA
Series
PSRR
60dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
TO-252-5S
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.32V @ 200mA