S-1200B27-M5T1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1200B27-M5T1G
DigiKey Part Number
S-1200B27-M5T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1200B27-M5T1G
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 100mA