S-1142A27I-E6T1U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1142A27I-E6T1U
DigiKey Part Number
S-1142A27I-E6T1U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1142A27I-E6T1U
Description
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 6-HSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
9 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
45dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
50V
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
6-HSOP
Voltage Dropout (Max)
0.82V @ 200mA