S-1131B38UC-N4XTFG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1131B38UC-N4XTFG
DigiKey Part Number
S-1131B38UC-N4XTFG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1131B38UC-N4XTFG
Description
IC REG LINEAR 3.8V 300MA SOT89-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.8V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 100mA