R-78AA3.3-0.5SMD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-3273-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R-78AA3.3-0.5SMD |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 2W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 32V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R-78AA3.3-0.5SMD Models |
Category | Power (Watts) 2 W |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Remote On/Off, OTP, SCP |
Packaging Tube | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Efficiency 91% |
Type Linear Regulator Replacement | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 10-SMD Module |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Size / Dimension 0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm) |
Voltage - Input (Max) 32V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 500mA |