CEA-06-125UT-350 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
In Stock: 205
Datasheet
Tee Rosette Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) per section 0.165" (4.19mm) per section
CEA-06-125UT-350
CEA-06-125UT-350
DigiKey Part Number
1033-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125UT-350
Description
STRAIN GAUGE 350 OHM TEE 1=5PC
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Resistance Tolerance
±0.4%
Manufacturer
Length - Active
0.125" (3.18mm) per section
Series
Length - Overall Pattern
0.325" (8.26mm)
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.42" (10.7mm)
Part Status
Obsolete
Width - Active
0.165" (4.19mm) per section
Pattern Type
Tee Rosette
Width - Overall Pattern
0.365" (9.27mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.45" (11.4mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)