CEA-06-125UN-350 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
In Stock: 0
Datasheet
Linear Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) 0.100" (2.54mm)
CEA-06-062UW-350
CEA-06-125UN-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-125UN-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125UN-350
Description
STRAIN GAUGE 350OHM LINEAR 1=5PS
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Resistance Tolerance
±0.3%
Manufacturer
Length - Active
0.125" (3.18mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.275" (6.99mm)
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.38" (9.7mm)
Part Status
Obsolete
Width - Active
0.100" (2.54mm)
Pattern Type
Linear
Width - Overall Pattern
0.120" (3.05mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.19" (4.8mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)