BCM380P475T1K2A30
DigiKey Part Number
1102-5344-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCM380P475T1K2A30
Description
DC DC CONVERTER 47.5V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bus Converter Module DC DC Converter 1 Output 47.5V 25.26A 260V - 410V Input
Category
Power (Watts)
1200 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Bus Converter Module
Efficiency
97.9%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
260V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
410V
Size / Dimension
2.49" L x 0.90" W x 0.29" H (63.3mm x 22.8mm x 7.3mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
25.26A