AAT3783AIRN-4.2-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 10 755
Datasheet
Charger IC Lithium Ion/Polymer 16-TDFN (3x4)
AAT3783AIRN-4.2-T1
DigiKey Part Number
863-1462-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AAT3783AIRN-4.2-T1
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16TDFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Charge Current - Max
1A
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Series
Voltage - Supply (Max)
7.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Interface
USB
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)