Y2540-5002-SH 40P RA HDR 0.112 GF
DigiKey Part Number
19-Y2540-5002-SH40PRAHDR0.112GF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
3M FOUR-WALL HEADER 2500 SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.243" (6.17mm)
Series
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.338" (8.59mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1.75A