TPSM63606 High-Density 6 A Power Module
Texas Instruments' module is a highly-integrated 36 V DC/DC solution that comes in an enhanced HotRod™ QFN package
Image of Texas Instruments' TPSM63606 High-Density 6 A Power ModuleTexas Instruments' TPSM63606 is a highly integrated 6 A, DC/DC synchronous buck power module that combines power MOSFETs, a shielded inductor, and passives in an enhanced HotRod QFN package. The module has pins for VIN and VOUT that are located at the corners of the package for optimized input and output capacitor layout placement. The four larger thermal pads beneath the module enable a simple layout and easy handling in manufacturing. With an output voltage range of 1 V to 16 V, the TPSM63606 is designed to quickly and easily implement a low-EMI design in a small PCB footprint. The total solution requires as few as four external components and eliminates the magnetics and compensation part selection from the design process.
Features
  • Functional safety-capable: documentation available to aid functional safety system design
  • Versatile 36 VIN, 6 AOUT synchronous buck module:
    • Integrated MOSFETs, an inductor, and a controller
    • Adjustable output voltage range: 1 V to 16 V
    • Package: 5.0 mm x 5.5 mm x 4 mm over-molded QFN
    • Junction temperature range: -40°C to +125°C
    • Adjustable frequency range: 200 kHz to 2.2 MHz
    • Negative output voltage capability
  • Ultra-high efficiency across the full load range:
    • Peak efficiency: 95%+
    • External bias option for improved efficiency
    • Shutdown quiescent current: 0.6 µA (typ.)
  • Ultra-low conducted and radiated EMI signatures:
    • Low-noise package with dual input paths and integrated capacitors reduces switch ringing
    • Spread-spectrum modulation (S-suffix)
    • Resistor-adjustable switch-node slew rate
    • Meets CISPR 11 and 32 Class B emissions
  • Suitable for scalable power supplies:
    • Pin-compatible with the TPSM63604 (36 V, 4 A)
  • Inherent protection features for robust design:
    • Precision enable input and open-drain PGOOD indicator for sequencing, control, and VIN UVLO
    • Overcurrent and thermal shutdown protection
Applications
  • Test and measurement, aerospace, and defense
  • Factory automation and controls
  • Buck and inverting buck-boost power supplies