LMR36503-Q1 Automotive Buck Converters
Texas Instruments' 3 V to 65 V, 0.3 A synchronous buck converter is optimized for size and light-load efficiency
Features
  • AEC-Q100-qualified for automotive applications:
    • Temperature Grade 1: -40°C to +125°C (TA)
  • Functional safety-capable: documentation available to aid functional safety system design
    • Efficiency: >70% at 5 mA
  • IQ (switching): 4 µA at 24 VIN to 3.3 VOUT (fixed output option)
  • Miniature solution size and low component cost:
    • Package: 2 mm × 2 mm HotRod with wettable flanks
    • Internal compensation
  • Designed for automotive applications:
    • Junction temperature range: -40°C to +150°C
    • Pseudo-random spread spectrum is compatible with the CISPR 25 EMI standard
    • Wide input voltage range: 3.0 V (falling threshold) to 65 V
    • Adjustable, 3.3 V and 5 V fixed output voltage options available
    • Synchronizable with MODE/SYNC pin variant
    • Adjustable FSW: 200 kHz to 2.2 MHz with RT pin variant