STGWA60V60DWFAG Automotive-Grade Trench Gate Field-Stop IGBTs
STMicroelectronics' automotive-grade trench gate field-stop 600 V, 60 A very-high-speed IGBTs feature a freewheeling SiC diode
Features
  • AEC-Q101 qualified
  • Maximum junction temperature: TJ=175°C
  • VCE(sat) = 1.85 V (typ.) at IC = 60 A
  • Tail-less switching current
  • Tight parameter distribution
  • Low thermal resistance
  • Positive VCE(sat) temperature coefficient
STGWA60V60DWFAG 600 V IGBT V series