RRW40120 600 V Half-Bridge Gate Driver
Renesas high-voltage, high-frequency gate drivers are designed for HS and LS switching devices
Image of Renesas RRW40120 600 V Half-Bridge Gate DriverThe RRW40120 is a high-voltage, high-frequency gate driver for high-side (HS) and low-side (LS) switching devices optimized for Renesas SuperGaN® FETs and conventional power MOSFETs. The device integrates independent HS and LS drivers with separate input signals for maximum control flexibility. Both channels operate independently with matched propagation delay to support precise timing in high performance power conversion systems. The RRW40120 is suitable for circuits requiring coordinated HS and LS switching in topologies such as LLC, active clamp flyback, full bridge, inverter, and various flyback, forward, and resonant converter designs.
Features
  • 600 V HS/LS driver with 150 mA at 12 V output optimized for SuperGaN FETs and MOSFETs
  • ±50 V/ns common mode transient immunity (CMTI)
  • Ultra-low power consumption
  • Switching frequency up to 500 kHz
  • Interlocking function for shoot-through protection
  • UVLO protection for both channels